loading...

مد روز : جدیدترین مدلهای کیف کفش لباس مو

خطرات تزریق بوتاکس در ارایشگاه و افراد غیر متخصص تزریق بوتاکس در آرایشگاه خطر دارد انجام اعمال زیبایی از جمله تزریق بوتاکس در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی غیر اصولی و غیربهداشتی است.

image
شبنم افشار بازدید : 746 سه شنبه 26 فروردین 1393 نظرات (0)

خطرات تزریق بوتاکس در ارایشگاه و افراد غیر متخصص

تزریق بوتاکس در آرایشگاه خطر دارد

انجام اعمال زیبایی از جمله تزریق بوتاکس در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی غیر اصولی و غیربهداشتی است.

خطرات تزریق بوتاکس در ارایشگاه و افراد غیر متخصص

مردم باید با علم و آگاهی نسبت به اعمال زیبایی از جمله تزریق بوتاکس، از انجام آن در سالن های آرایشی و توسط افراد غیر متخصص پرهیز کنند.

انجام این اعمال باید در کلینیک های تخصصی پوست انجام شود. هر کاری، تخصص و مهارت خاص خود را می طلبد که بسیاری از آرایشگران در زمینه انجام اعمال زیبایی مثل تزریق بوتاکس تخصص لازم را ندارند.

در تزریق بوتاکس لازم است فردی که این کار را انجام می دهد، بداند بوتاکس بر روی چه افرادی اثربخش است، در چه قسمتی از صورت باید تزریق شود و در چه قسمت هایی نباید تزریق شود و همچنین چه آمپولی استاندارد و با کیفیت است.

برخی از آرایشگران فقط تزریق این آمپول را آموخته اند و از جزئیات آن بی اطلاع هستند.

بیمارانی به مطب های متخصصان پوست مراجعه می کنند که در اثر تزریق نادرست آمپول بوتاکس دچار ناراحتی و حساسیت های شدیدی پوستی شده اند و بعد از بررسی مشخص می شود که بیمار، آمپول چپنی بوتاکس را که بی کیفیت است، در آرایشگاه دریافت کرده است.

هیچ گونه کنترلی بر ورود آمپول های بوتاکس چینی به کشور و توزیع آنها در آرایشگاه ها صورت نمی گیرد در حالی که وزارت بهداشت باید در این زمینه جدی تر برخورد کند.

از آنجا که نوع چینی این آمپول ارزان تر بوده، بیشتر مورد اقبال عمومی قرار گرفته است، در حالی که استفاده کنندگان از این نوع آمپول ها بخصوص در آرایشگاه ها نسبت به عوارض آن بی اطلاع هستند.

آمپولی استاندارد و بهداشتی است که شرایط نگهداری آن به خوبی رعایت شده باشد، چرا که آمپول با کیفیت به شرایط نگهداری آن برمی گردد و هر چه شرایط نگهداری آن بهتر باشد، اثربخشی آمپول نیز بهتر خواهد بود و عوارض بسیار کمتری بر جای خواهد گذاشت.

افراد برای تزریق بوتاکس حتماً به متخصص پوست مراجعه کنند و بگویند که می‌خواهیم دیسپورت تزریق شود

 

استفاده از بوتاکس تقلبی خطرناک است

ماده مورد تایید برای تزریق بوتاکس، «دیسپورت» است، اما برخی پزشکان برای صرفه‌جویی و ارزان تمام‌شدن ممکن است از مواد ارزان‌تر تقلبی هم استفاده کنند.

سم بوتولونیوم ماده‌ای است که برای رفع چین و چروک صورت استفاده می‌شود که نوع معروف آن با نام تجاری بوتاکس در آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ایران با نام دیسپورت مجوز واردات دارد.

اکنون علاوه بر متخصصان پوست، متخصصان مختلف از پزشک عمومی گرفته تا جراح فک و صورت، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح پلاستیک، بوتاکس را تزریق می‌کنند و چون قیمت این ماده کمی گران است، برای این‌که از ماده ارزان‌تری استفاده کنند از انواع دیگر چینی، کره‌ای یا کانادایی استفاده می‌کنند.

پزشکان هنگام خرید باید از نمایندگی، گواهی FDA یا استاندارد اروپا را درخواست کنند تا از استاندارد بودن محصول مطمئن شوند و مرجع معتبری آن را تایید کرده باشد.

افراد عادی هم برای تزریق بوتاکس حتماً به متخصص پوست مراجعه کنند و بگویند که می‌خواهیم دیسپورت تزریق شود.

 

تزریق بوتاکس توسط افراد غیر ماهر باعث کوری می‌شود

اثرات بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک پوست صورت و اطراف چشم موقتی است و فقط سه تا شش ماه دوام دارد و اگر توسط فرد غیر ماهر تزریق شود، حتی خطر کوری را ممکن است در پی داشته باشد.

پوست صورت، پلک و اطراف چشم در حال تغییر است و این تغییرات به واسطه افزایش سن هستند که می‌توان با روش‌های جوان‌سازی دوباره چین و چروک به وجود آمده را از بین برد.

روش‌های غیر جراحی مانند فیلرها یا ژل هستند که می‌توانند سطح پوست را مسطح کنند البته اثرات این روش نیز مانند بوتاکس موقتی است و بین شش تا دوازده ماه دوام دارد.

مکانیزم اثر فیلر پر کردن فضای بین چین و چروک پوست است، اما بوتاکس عضلات زیر پوست را فلج می‌کند و پوست را صاف می‌کند.

همه این روش‌ها می‌تواند عوارض داشته باشد و در صورتی که توسط افراد ماهر تزریق نشود حتی کوری نیز می‌تواند به دنبال داشته باشد و حساسیت‌ها و عفونت‌ها نیز می‌توانند از دیگر عوارض آن باشند.

در تهیه داروی بوتاکس باید به این نکته توجه شود که دارو حتما مورد تایید وزارت بهداشت و درمان باشد

 

تزریق بوتاکس توسط آرایشگران مجاز نیست

تزریق داروی بوتاکس برای رفع چین و چروک باید از سوی متخصص پوست انجام شود و تزریق این دارو توسط آرایشگران غیرمجاز است.

برخی آرایشگران اقدام به تزریق این دارو در محیط آرایشگاه‌ می‌کنند که این کار نه در تخصص آرایشگران است و نه فضای آرایشگاه برای این کار مناسب است.

در صورتی که تزریق بوتاکس توسط افراد غیرمتخصص انجام شود، عوارضی مانند کبودی و ورم در ناحیه دور چشم‌ها و پیشانی، سردرد و سرگیجه و افتادگی پلک و ابرو را به همراه خواهد داشت.

بوتاکس در برخی موارد برای کاهش میزان تعریق در ناحیه کف دست‌ها یا زیر‌بغل نیز استفاده می‌شود.

در تهیه داروی بوتاکس باید به این نکته توجه شود که دارو حتما مورد تایید وزارت بهداشت و درمان باشد.

تزریق داروی بوتاکس نیز باید حتما با مشورت و زیر نظر پزشک انجام شود. انتخاب بیمار از سوی پزشک نیز باید با دقت انجام شود؛ زیرا هر پوستی نیازمند تزریق بوتاکس نیست.

به عنوان مثال اگر زمان اخم کردن میان دو ابرو خط می‌افتد یا هنگام بالا بردن ابروها پیشانی چروک می‌شود، نباید بلافاصله تصمیم به تزریق بوتاکس گرفت.

تصمیم‌گیری درباره تزریق بوتاکس باید از سوی پزشک انجام شود. اگر پزشک تشخیص دهد که شرایط عضلات صورت به گونه‌ای است که در آینده پوست دچار چین و چروک می‌شود، باید بوتاکس تجویز شود.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع :

ایرنا - مسعود داوودی، متخصص پوست، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله

ایسنا - دکتر سیما رسایی، متخصص پوست، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

فارس- دکتر رضا نبیی، چشم پزشک، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

فارس - دکتر پرویز طوسی، متخصص پوست

 

مطالب مرتبط:

اطلاعاتی درباره بوتاکس

آیا بوتاکس میگرن را درمان می‌ کند؟

عوارض آمپول زیبایی

زیبایی به زور آمپول

تحمل این همه درد برای چه؟

هشدارهای جدی درباره تزریق بوتاکس

دخالت بوتاکس در ابراز غم و اندوه

سم بوتاکس برای درمان آلزایمر


هشدارهای جدی درباره تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس مانند سایر روش‌های زیبا‌یی‌، در ایران هم با استقبال زیادی مواجه شده است. اما وجود دو چالش عمده باعث شده است كه متخصصان درباره آن هشدارهایی جدی مطرح كنند. یکی از آنها مراجعه افراد به پزشکان غیرمتخصص و دیگری وجود انواع تقلبی و بدون مجوز بوتاکس در بازار دارویی کشور است.

خطرات تزریق بوتاکس در ارایشگاه و افراد غیر متخصص

 

بوتاکس در چه مواردی تزریق می شود؟

- اصلاح چین و چروک‌های اطراف چشم

- جلوگیری از تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست

- اصلاح تیک‌های عصبی و عضلانی

- اصلاح چپی چشم

- اصلاح پرش عضلانی اطراف چشم

 

بوتاکس باید توسط پزشک متخصص تزریق شود

تزریق این ماده باید با سوزن‌های بسیار ظریف و توسط فوق تخصص جراح پلاستیک یا متخصص پوست صورت بگیرد.

پزشک باید آناتومی عضلات صورت، فیزیولوژی پوست، فیزیولوژی اثر سم وحتی مکانیسم چین و چروک را بشناسد.

ضمن اینکه روش تزریق را هم به خوبی یاد گرفته باشد، چرا که اگر تخصص این کار را نداشته باشد، می‌تواند بیمار را دچار عوارض جدی کند.

مدت اثر تزریق بوتاکس فقط چهار ماه است و بعد از آن اثر این ماده از بین می‌رود و چین و چروک‌هایی که از بین رفته بودند، برمی‌گردند

اگر تزریق بوتاکس به صورت مجاز و اندازه مناسب بر اساس تشخیص پزشک فوق تخصص جراح پلاستیک صورت بگیرد، استفاده از آن خطرناک نخواهد بود.

تزریق بوتاکس به علم و آگاهی بالایی نیاز دارد و باید متخصصان این امر از ترکیب و تشریح بدن بیمار آگاهی لازم را داشته باشند.

تزریق این ماده توسط غیر پزشک متخصص که از تبحر لازم در این زمینه برخوردار نباشد، باعث عارضه‌های بسیاری می‌شود.

در این زمینه فقط دو رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک و متخصص پوست می‌توانند با آگاهی از عوارض این ماده، استفاده درمانی یا زیبایی را از آن داشته باشند.

افرادی که مایل هستند از بوتاکس استفاده کنند، باید در مراکز معتبر زیر نظر فوق‌ تخصص جراحی پلاستیک یا متخصص پوست این عمل را انجام دهند، ولی باید آگاه باشند که بوتاکس فقط برای چین‌وچروک‌های سطحی و فقط 3 تا 5 بار می‌تواند استفاده شود. فواید بوتاکس در هر بار نیز بیشتر از چهار ماه دوام ندارد و افراد فقط مدت دو سال می‌توانند از تزریق بوتاکس استفاده کنند.

افراد فوق تخصص جراحی پلاستیک و متخصصان پوست به دلیل آگاهی از انواع بوتاکس‌های وارداتی، همیشه از نوع استاندارد آن استفاده می‌کنند، ولی مسلما نمی‌توان وجود بوتاکس‌های غیر مجاز در بازار را نادیده گرفت که عوارض بسیاری نیز در پی دارند.

 

کشورهای تولید کننده بوتاکس

عمده کشورهای تولیدکننده این ماده، کشورهای غربی از جمله انگلستان، کانادا و آمریکا است که در چند سال اخیر به دلیل گسترش علم، چین نیز وارد تولید این ماده شده است.

از این کشورها ماده بوتاکس وارد ایران می‌شود که مقدار و اندازه‌های تولیدکننده هر کشور متفاوت است. کشورهایی مثل چین و تایوان موادی به اسم بوتاکس تولید کرده‌اند که غیراستانداردند، مجوز هم ندارند و استفاده از آنها مشکلات غیرقابل جبرانی را برای مصرف کنندگان به‌دنبال خواهد داشت.

تزریق بوتاکس باید با سوزن‌های بسیار ظریف و فقط توسط فوق تخصص جراح پلاستیک یا متخصص پوست صورت بگیرد

 

عوارض تزریق بوتاکس غیرمجاز یا تزریق توسط غیرمتخصص

مواردی مشاهده شده است که افراد بر اثر از استفاده از بوتاکس‌های غیرمجاز یا تزریق توسط غیر متخصص دچار سرگیجه و دوبینی چشم شده‌اند.

این احتمال وجود دارد که بوتاکس به اشتباه به ماهیچه‌های کناری تزریق شود، یا حتی در اثر تزریق عمیق روی آنها تاثیر بگذارد.

مقادیر کم این سم مهلک می‌تواند در مدت چند دقیقه جان فردی را بگیرد و باعث فلج شدن دستگاه عصبی و در نهایت باعث اختلال قلب و تنفس افراد شود.

تزریق غیرکارشناسانه بوتاکس ممکن است خطرات گوناگونی مثل نامتقارن شدن صورت و ابرو، افتادگی پلک و یا فلج صورت را به‌دنبال داشته باشد.

نکته دیگری که در این تزریق‌های غیرکارشناسانه وجود دارد این است که تزریق بوتاکس ممکن است باعث فعال شدن برخی از بیماری‌های نهفته در فرد شود.

این پزشک است که با سؤالاتی که از بیمار می‌پرسد و فرم‌هایی که از این طریق بررسی می‌‌کند، بیماری‌های زمینه‌ای مداخله کننده را تشخیص می‌دهد. به این معنی که حتی اگر فرد مراجعه کننده ظاهر سالمی داشته باشد، باید از لحاظ بیماری‌های قبلی، بیماری‌های خانوادگی و ارثی مورد بررسی قرار گیرد.

نکته مهم در استفاده از بوتاکس این است که این ماده فقط برای اصلاح چین و چروک‌های سطحی به کار می‌رود و تأثیری روی چین‌ و چروک‌های عمقی ندارد

 

از آنجا که این ماده (بوتاکس) به هر حال یک سم است، چنانچه درست تهیه، خالص و نگهداری نشده باشد و همچنین درست تزریق نشود، موجب عوارضی که گاهی نیز جبران پذیرنیستند، برای بیمار خواهد شد.

سم بوتولونیوم با از بین بردن انتقال پیام عصبی به عضله موجب کاهش قدرت انقباض عضله می‌شود.

دوز استفاده از این سم بسیار حائز اهمیت است، چرا که میزان زیاد این سم به‌ علت ایجاد فلج عضلانی، حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.

مقادیر خیلی کم و کنترل شده از این سم در بیماران مبتلا به اسپاسم عضلانی مورد استفاده قرار گرفته که با شل کردن عضله موجب کنترل مشکل بیمار می‌شود، اما اگر به میزان زیاد و غیرکارشناسانه تزریق صورت گیرد، حتی می‌تواند مرگ را به‌دنبال داشته باشد.

از دیگر عوارض تزریق بوتاکس می‌توان به خشکی موقتی چشم و اشک، ورم پلک، خطای دید، التهاب قرنیه، هماتوم یا تراوش و تجمع موضعی خون که به زودی منعقد می‌شود، دردهای موقتی و سوزش خفیف اشاره کرد.

فرآوری: زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منابع :

سلامت نیوز – دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی

همشهری

سایت روز

 

مطالب مرتبط:

اطلاعاتی درباره بوتاکس

عوارض آمپول زیبایی

جوان‌سازی پوست بدون جراحی

درمان چروک صورت با بوتاکس و ژل

پوست‌های صاف و اتو کشیده

تحمل این همه درد برای چه؟

روش ‌های رفع چین و چروک چهره

منبع : http://www.mod20.ir/
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1207
 • کل نظرات : 73
 • افراد آنلاین : 11
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 223
 • آی پی دیروز : 238
 • بازدید امروز : 837
 • باردید دیروز : 1,182
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 6
 • بازدید هفته : 8,221
 • بازدید ماه : 35,697
 • بازدید سال : 79,252
 • بازدید کلی : 4,233,744
 • کدهای اختصاصی